Często jest tak, że decydując się na leasing, zastanawiamy się nad okresem leasingu. Transakcje leasingowe zawierane mogą być na różne okresy. W sytuacji, kiedy przedmiot leasingu stanowi niedrogie dobro inwestycyjne, którego spłata w krótkim czasie nie spowoduje zagrożenia utraty płynności finansowej, wówczas dochodzi do transakcji na krótszy okres. W przypadku, gdy przedmiot leasingowany jest drogi, wówczas transakcja leasingowa jest zawierana na dłuższy okres. Mają tu zastosowanie przepisy podatkowe, które odwołują się do regulacji związanych z amortyzacją środków trwałych.
Każdy leasing dzieli się więc na:
krótkoterminowy,
średnioterminowy,
długoterminowy.
Jak to wygląda w praktyce? W przypadku leasingu krótkotrwałego mówimy o okresie leasingu wynoszącym 36 miesięcy. W przypadku leasingu średnioterminowego czas ten wynosi od 3 do 10 lat, zaś w przypadku długoterminowego – ponad 10 lat.
Na jaki więc okres leasingu się zdecydować w przypadku np. samochodu? Najlepiej wybrać okres leasingu odpowiadający przewidywanemu okresowi użytkowania samochodu w działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy zamierzamy używać samochód w firmie przez okres pięciu lat skorzystajmy z leasingu na 60 m-cy.
Decydując się na leasing, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Warto udać się do doradcy finansowego i poradzić się w tej kwestii. Wybierzmy takiego, który specjalizuje się w sprawach związanych z leasingiem. Z pewnością pomoże nam w wyborze optymalnych rozwiązań leasingowych. Dobry doradca leasingowy przeanalizuje oferty i procedury kilku firm leasingowych i podsunie nam te najbardziej opłacalne.